مرتضی پاشایی

همیشه هوادارت می مونم

موسیقی ما - پیکر «مرتضی پاشایی» هنرمند خوشنام‌ موسیقی پاپ کشورمان با حضور خیل عظیمی از هوادارن و اهالی موسیقی  تشییع شد.


ازدحام جمعیت اطراف تالار وحدت تهران به حدی بود که برگزاری این مراسم را برای دست‌اندرکاران آن بسیار مشکل کرده بود. خیابان شهریار و بخش هایی از خیابان های مجاور به دلیل ازدحام جمعیت به طور کامل مسدود شد. ازدحام جمعیت و ترافیک کم کم به خیابان های دیگر و حتی خروجی های متروهایی که نزدیک به خیابان های منتهی به آن منطقه است،‌ کشیده شده است.


این مراسم  به‌دلیل ازدحام بیش از حد و غیرقابل پیش‌بینی مردم بسیار بیشتر از زمان تعیین‌شده به طول کشید و در نهایت، پیکر مرتضی پاشایی به سمت بهشت زهرا (س) تشییع شد.


به گزارش «موسیقی ما»، در ابتدای این مراسم که با حضور تعداد زیادی از دوستداران موسیقی برگزار شد «عباس سجادی» پشت تریبون قرار گرفت و ضمن تسلیت به جامعه موسیقی کشور و خانواده پاشایی گفت: ‌ «درگذشت مرتضی پاشایی را به جامعه موسیقی کشور تسلیت می‌گویم.»


وی سپس با دکلمه بخش‌هایی از قطعه «یکی هست» رو به حاضرین ادامه داد: ‌ «مرتضی در چند سال گذشته به نظر من در یک کلیپ در حال بازی کردن بود. وقتی تصاویر دل انگیر و البته تلخ او را می‌دیدیم حس می‌کردیم که او در حال بازی در یک کلیپ است.»


وی افزود: «در این چند روز مردم ایران با برگزاری آئین‌های شایسته نشان دادند که مرتضی می‌ماند و تاریخ موسیقی درباره او سال‌ها بعد قضاوت خواهد کرد.»


سجادی در ادامه متن تسلیت علی جنتی (وزیر ارشاد) را قرائت نمود که در بخش‌هایی از آن آمده بود: ‌ «درگذشت جانگداز هنرمند محبوب ملت ایران مرتضى پاشایى را به همه فرهیختگان، هنرمندان و علاقه مندان آن فقید سعید بویژه خانواده معزز وى تسلیت می‌گویم و از خداوند متعال براى آن مرحوم مغفور علودرجات و براى همه بازماندگان صبر جمیل آرزومندم. یادش گرامى باد».


در ادامه برنامه معاونت هنری وزارت ارشاد پشت تریبون قرار گرفت و گفت: «چهره‌های جوان را با چشم‌هایی اشک آلود در جمع می‌بینم که شاهد تجلی احساسات پاک آن‌ها هستیم. برای شما مردم که محبت را به عنوان زیبا‌ترین چهره نشان دادید آرزوی بزرگی می‌کنم. خداوند روح این جوان را قرین رحمت کند.»


مرادخانی ادامه داد: «یک ماه پیش با مرتضی مشهد بودیم و برندگان تئا‌تر منطقه‌ای این شهر قرار بود تجلیل شوند. در حین جایزه دادن همه بازیگران از او خواستند که بخواند. در حالی که محفل کاملا مخصوص اهالی تئا‌تر بود مرتضی خواند و این همبستگی حوزه‌های هنر را در بخش‌های مختلف نشان می‌دهد. این حضور باشکوه مردم نشان دهنده احترام جامعه ایرانی به ستاره‌هایش است و قطعا برای مردم ما در جوامع جهانی بزرگی می‌آورد.»


وی در انتهای صحبت‌هایش نیز گفت: ‌ «در آخرین ملاقات‌ام با مرتضی به من گفت در مراسم‌ام کاری کنید که همه شاد باشند. احساس می‌کنم که روح او با دیدن این جمع باشکوه شاد‌اند.»


در ادامه برنامه «محمد عیزاده» روی صحنه رفت و در ابتدای صحبت هایش گفت: «این حضور و این شکوه عزیت مرتضی ست که خداوند به او داده است. خداوندی که در تمام لحظات زندگی مان راضی بوده ایم به رضایش. الان هم راضی هستیم به این اتفاق.»


وی ادامه داد: «هیچوقت در برابر مردم نباید گریه کرد و من هم به خودم این اجازه را نمی دهم. هر چند در روزهای گذشته در حق من و دوستانم در بیمارستان یکی از رسانه ها نامردی و بی اخلاقی کرد و از گریه دسته جمعی ما فیلم گرفت و بدون هماهنگی منتشر کرد. آنها را به همین خدایی می سپارم که مرتضی را انقدر دوستش داشت که بردش پیش خودش. »


علیزاده گفت: «از ته قلب آرامم و می دانم این اسطوره شدن که مرتضی امروز نشان داد لیاقتش را دارد، نصیب هر کسی نمی شود. دست تمام کسانی که آمده اند و ابراز احساسات می کنند را می بوسم. آهنگ های مرتضی را می خوانیم تا این بار ما برای او کنسرتی باشکوه را در روز وداعش بخوانیم.»


این خواننده با همراهی همه حاضرین در جمع و در حالی که صدای گریه و زاری حاضرین به شدت به گوش می رسید، قطعات «هواتو کردم» (از آثار خودش) و قطعه «جاده یکطرفه» (از آثار پرطرفدار پاشایی) را اجرا کرد و این صحنه ها بسیاری از حاضرین را منقلب کرد و باعث شد خیلی ها با چشم های گریان این لحظه ها را ببینند.»


علیزاده بعد از این اجرا در انتهای صحبت هایش گفت: «خیلی‌ها آمدند و هر کاری از دست شان بر می آمد را انجام دادند. ولی نشد . متاسفانه خدا بیشتر مرتضی را دوست داشت و او را پیش خودش برد. نسل من ادامه پیدا خواهد کرد و از مرتضی داستان ها خواه گفت.»


در ادامه برنامه عموی مرتضی پاشایی پشت تریبون قرار گرفت و گفت: «از طرف خودم و خانواده پاشایی از همه شما ممنونم. از دوستان و دست اندرکاران برگزاری برنامه هم ممنونم که شرایط را برای برگزاری این مراسم مهیا نمودند. همه شما بهتر از من مرتضی را می‌شناسید او عاشق همه شما بود. مرتضی هر شب از من در بیمارستان می‌پرسید که آنهایی که بیرون‌اند سردشان می‌شود و از آن‌ها بخواهید که در لابی بیمارستان باشند و بیرون نروند.»


وی افزود: «دعاهای شما نتایج زیادی داشت. برای اولین بار اعلام می‌کنم که پزشکان معالج‌‌ همان روزهای اول به ما گفته بودند که مرتضی چند ماهی بیشتر دوام نمی‌آورد. ولی این معجزه دعاهای شما بود که باعث شد مرتضی بیش از یک سال زنده بماند و برای همه بخواند. خدا بخاطر دعاهای شما یک سال دیگر مرتضی را حفظ کرد و چه هدیه‌ای بهتر از این؟. در طول این روز‌ها مشاهده کردیم که خیلی‌ها در اقصی نقاط کشور به برگزاری برنامه‌ها و آئین‌های عزاداری پرداختند و از همین جا از همه می‌خواهیم که با حفظ تمام اصول و آرامش و اخلاق این برنامه‌ها را ادامه دهند.»


در حالی که لحظه به لحظه بر تعداد جمعیت حاضر افزوده می‌شد، پدر مرتضی پاشایی پشت تریبون قرار گرفت و گفت: «در آخرین روز‌ها که بالای سر مرتضی رفتم، از من خواست روضه‌ای را برایش بخوانم. روضه‌ای که همیشه با آن آرامش می‌گرفت. من هم برایش خواندم. حالا‌‌ همان روضه را امروز برایش می‌خوانم و می‌خواهم تا لحظه آخر در آرامش باشد.»


روضه خوانی پدر پاشایی به قدری پر سوز و گداز بود که خیلی‌ها از حال رفتند و بسیاری نیز اشک ریختند. کمک رسانی به کسانی که بیهوش شده بودند به سختی انجام می‌شد و تنها یک آمبولانس در محل حاضر بود.

روی صحنه آمدن «بنیامین بهادری»، بخش دیگری از برنامه بود که بنیامین به محض قرار گفتن پشت تریبون خواند: «با صدای بی‌صدای / مثل یه کوه بلند/ مثل یه خواب کوتاه/ یه مرد بود یه مرد...»


بنیامین صحبت‌هایش را با این شعر آغاز کرد: «عجب روز سیاهی بود، گم کردم صدایت را/ ندیدم بعد از آن دیگر، طلوع شانه‌هایت را / دو چشمانت ماهی بود در تنگ خیال من / ولی آخر گریزاندی، دو ماهی ر‌هایت را...»


بنیامین ادامه داد: «اینجا حاضر شدن و خواندن کار هر کسی نیست. بسیاری از دوستان من هم بودند و نتوانستند بخوانند ولی مطمئن باشید این لحظه بهترین لحظه برای اوست..»


و قطعه «یکی هست» با صدای بنیامین و همراهی حاضرین اجرا شد که بخش انتهای مراسم را تشکیل می‌داد.


پس از این همخوانی پیکر مرتضی در حالی که فضای برگزاری برنامه به دلیل حضور جمعیت فراوان از کنترل مسئولین برگزاری خارج شده بود، به آمبولانس منتقل شد و به سمت بهشت زهرا روانه شد.
 
به مناسبت درگذشت مرحوم مرتضی پاشایی پیام تسلیتی از سوی اداره كل روابط عمومی رسانه ملی برای خانواده وی صادر شد.
متن این پیام به این شرح است: 
به نام خدا 
مرتضی پاشایی فرزند هنرمند سرزمین هنر خیز ایران اسلامی بار سفر بست و با كوله باری از محبت و عشق به مردم قدرشناس وطنش از دیار فانی به سرای باقی شتافت و در جوار رحمت حق آرام گرفت.
 
روابط عمومی رسانه ملی فقدان این هنرمند را كه در عمر كوتاه اما پر بارش توانست با صدایی صمیمی و ماندگار ،  بسیاری از مردم به ویژه جوانان را گرد شمع وجود خود جمع كند به شما خانواده غم دیده ، جامعه هنری و دوستداران داغدارش تسلیت می گوید و از خداوند سبحان آرزوی صبر برای بازماندگان مسئلت دارد.»
برادر مرتضی پاشایی


حاشیه نگاری مراسم تشییع «مرتضی پاشایی»؛


حضور پرتعداد دوستداران مرتضی پاشایی در مراسم تشییع پیکر این خواننده باعث ترافیک شدید در حوالی چهار راه ولیعصر و پل کالج شد.

به گزارش «موسیقی ما»، این ازدحام به قدری بود که در اواخر برنامه کنترل نظم مراسم از عهده همه خارج بود و همین باعث بی نظمی های فراوان در اواخر برنامه شد.

حاشیه نگاری خبرنگاران «موسیقی ما» از محل برگزاری برنامه را می خوانید:

*پیش از آغاز مراسم چند جوان با سنج و دمام به هنرنمایی پرداختند و نوای عزا نواختند. روی پیراهن آنها عکس مرتضی پاشایی نقش بسته بود.

*برخی از حاضرین پوسترهایی در دست داشتند که عکس مرتضی پاشایی در کنار عکس زنده یاد «مجید بهرامی» روی آن دیده می شد. زنده یاد مجید بهرامی، بازیگر سینما و تئاتر، روز گذشته در نبرد با بیماری سرطان ناکام ماند.

*در هنگام اجرای «محمد علیزاده» و «بنیامین بهادری» بر پیکر «مرتضی پاشایی»، کسانی که در خیابان حافظ، خارک و ضلع دیگر خیابان استاد شهریار حضور داشتند قطعات را زمزمه می کردند.

*پس از اجرای بنیامین، پیکر زنده یاد پاشایی از درب جنوبی تالار خارج شد و به دلیل حضور انبوه مردم در خیابان حافظ، حرکت آمبولانس به سختی انجام می شد. اغلب مردم هم پشت آمبولانس حرکت کردند و برخی هم به سمت بهشت زهرا رفتند.

*تشییع پیکر این هنرمند فقید در داخل حیاط تالار انجام گرفت و همزمان با آغاز آن قطعه ماه عسل چند مرتبه و بدون توقف پخش شد.

*در لحظاتی که پدر مرتضی پاشایی بر پیکر فرزند خود روضه حضرت علی اکبر(ع) را می خواند، نیروهای انتظامی و راهنمایی و رانندگی هم همراه با مردم گریه می کردند.

*تخمین جمعیت حاضر در مراسم وداع با مرتضی پاشایی غیرممکن بود. تمام خیابان استاد شهریار، خیابان خارک و خیابان حافظ حد فاصل انقلاب تا نوفل لوشاتو کاملا مسدود شده بود. جمعیت زیادی هم روی پل کالج و پل حافظ حضور داشتند. صدها نیروی راهنمایی و رانندگی و انتظامی وظیفه برقراری نظم را بر عهده داشتند اما ترافیک سنگینی از میدان انقلاب تا بعد از میدان فردوسی ایجاد شده بود. در ورودی های مترو چهارراه ولیعصر(ع) تا یک ساعت پس از پایان مراسم ازدحام وجود داشت.

* یک دستگاه آمبولانس در خیابان های اطراف حضور داشتند اما به دلیل ازدحام جمعیت برخی از هوش رفتند.

* هنرمندان و چهره های سرشناس از درب معاونت هنری وارد حیاط تالار وحدت می شدند. به دلیل تجمع افراد عادی و تقاضای آنها برای ورود متاسفانه بین برخی از حاضرین با نیروهای حراست درگیری پیش آمد. سپس این درب را بسته شد و برخی از هنرمندان از جمله «ایرج نوذری» نتوانستند وارد حیاط تالار وحدت بشوند.

* چند دستگاه اتوبوس در ضلع شرقی تالار برای انتقال حاضرین به بهشت زهرا تدارک دیده شده بود.

* در خیابان حافظ و انقلاب چند جوان در کنار پیاده رو با گیتار قطعات مرتضی پاشایی را می نواختند و می خواندند که با استقبال مردم همراه شد.

*جمع کثیری از دوستداران این خواننده در پایان برنامه راهی پارک دانشجو شدند و در آنجا قطعات محبوب خواننده خود را زمزمه کردند.

*با اتمام مراسم «سید جواد هاشمی» پشت تریبون حاضر شد و از مردم درخواست کرد تا محل برگزاری را ترک کنند و راهی بهشت زهرا شوند.

*برخی از کتاب فروشی های میدان انقلاب عکس های زیبایی از مرتضی پاشایی را پشت شیشه فروشگاه های خود نصب کرده بودند.

* «پیروز ارجمند» (مدیر کل دفتر موسیقی وزارت ارشاد) در گوشه ای از محوطه نظاره گر برنامه بود.

* تعداد محدود اتوبوس هایی که برای انتقال مردم به بهشت زهرا تدارک دیده شده بود، به هیچ وجه پاسخگوی تعداد بالای حاضرین نبود وخیلی ها با وسایل نقیله مختلف و تاکسی سعی کردند خود را به بهشت زهرا برسانند.

* بسیاری از عکاسان خبری با استقرار در سردر ورودی تالار وحدت در حال عکاسی بودند و با توجه به کاذب بودن سقف این محل، هر لحظه نگرانی ها از هر اتفاق تلخی وجود داشت. همین نگرانی باعث شد که مسئولین حراست تالار وارد عمل شوند و آن منطقه را تخلیه نمایند.

* در ازدحام شدید محل برگزاری برنامه، خانواده پاشایی دقایق کوتاهی را توانستند زیر تابوت او قرار بگیرند.

* تعداد زیادی از ستاره های موسیقی و سینما در محل برگزای حاضر بودند که به خاطر ازدحام شدید خیلی زود محل را ترک کردند و یا در داخل ماشین های خود نظاره گر شرایط بودند.

* بسیاری از حاضرین از شهرستان ها برای این برنامه خود را به تهران رسانده بودند و به طرق مختلف سعی داشتند آدرس بهشت زهرا را از حاضرین در جمع بگیرند.

* پدر مرتضی پاشایی به طرز عجیبی ساکت بود و این سکوت باعث شد نگرانی اطرافیان وی درباره او بیشتر و بیشتر شود.

* در حالی که مراسم در حال اجرا بود، زمزمه هایی از سوی نزدیکان پاشایی درباره دستگیری عامل انتشار فیلم تلخ لحظات آخر زندگی پاشایی در بیمارستان شنیده شد.

* خبرنگاران حاضر در محل به صورت لحظه ای در حال مخابره اخبار بودند.

* گفته می شد که شهرام شکوهی و روزبه نعمت اللهی نیز در این مراسم به اجرای زنده خواهند پرداخت، این اتفاق نیفتاد.

* «مهدی و عباس کُرد» در زمانی که تابوت را داخل آمبولانش قرار دادند بر اثر شدت فشار وارده از هوش رفتند و به نگهبانی تالار منتقل شدند.

* در لحظه تلاوت قران در ابتدای برنامه، سکوتی عجیب در محل برگزای برنامه حاکم بود.

* یک اکیپ مجهز فیلم برداری در حال تصویر برداری از مراسم بود. ظاهرا این مراسم امشب قرار است از یکی از شبکه های سیما پخش شود.آرشیو موضوعی

صفحات جانبی

مرتضی پاشایی

مهرزاد امیرخانی


آخرین پست ها


نویسندگانآمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

اَبر برچسبها


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات